galeria działań


Wychowanie przez sztukę
15-12-2021 20:45 | Autor: GB

Już od blisko 20 lat co roku organizowane jest jednodniowe intensywne seminarium dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, szkolnych koordynatorów edukacji kulturalnej i animatorów kultury. Organizatorami są: Galeria Działań SMB „Imielin” i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

W tym roku seminarium odbyło się 10 grudnia i jak zwykle program obejmował multimedialne formy prezentacji i szeroki zakres zagadnień kultury.

Z powodu zagrożenia epidemicznego seminarium przeprowadzone zostało nie na wystawie w Galerii Działań, lecz on-line. Dlatego najpierw pokazano film ukazujący wystawę Patrycji Masiarz „Krawędź światła”, aktualnie prezentowaną w Galerii Działań. Pierwszy wykład, dr Macieja Dowgiela, „Storytelling w praktyce dydaktycznej – szanse i możliwości” przedstawił potencjał edukacyjny historii opowiadanych, zawierał także elementy warsztatu spontanicznego kreowania opowieści. Wykład dr hab. Elżbiety Wierzbickiej-Piotrowskiej „Status języka polskiego w epoce przemian nie tylko cywilizacyjnych. Język – obrońca wartości czy ich mimowolna ofiara?” obejmował nie tylko zagadnienia wymienione w tytule, lecz także liczne przykłady nowych zjawisk we współczesnym języku. Takie choćby jak – „karnawalizacja języka”, której niekoniecznie powinniśmy ulegać. Dwa inne wystąpienia na seminarium związane były z Rokiem Stanisława Lema. Dr Karol Jachymek w sugestywny sposób przestawił „Fenomen Stanisława Lema w popkulturze”. Natomiast Grzegorz Borkowski i Jan Pieniążek zaprezentowali „Światy Stanisława Lema w sztuce współczesnej”. Przedstawili dwa przykłady odmiennych sposobów nawiązania w sztukach wizualnych do jednej powieści Lema – „Powrót z gwiazd”. Pierwszy dotyczył indywidualnej wystawy Jana Pieniążka w warszawskiej galerii XX1, drugi – ogólnopolskiego Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim. Kuratorzy seminarium: Hanna Wiśniewska – konsultantka w zakresie języka polskiego (WCIES) i Jacek Fredo Ojda – kierownik artystyczny Galerii Działań. Seminarium zorganizowano przy wsparciu finansowym Wydziału Kultury m. st. Warszawy dla Dzielnicy Ursynów.





Masiarz2


Udostępniamy krótką animacje prezentującą aktualną wystawę w Galerii Działań.
Montaż Jana Pieniążka.
Patrycja Masiarz (Radziszewska) Krawędź światła
https://youtu.be/y-UcneiyBzw
Masiarz


Zapraszamy na:

Doroczną Wystawę Prac Plastycznych
Dzieci i Młodzieży Pracowni Sztuki Dziecka Galerii Działań

Pracownia prowadzona przez art.plastyka Irenę Moraczewską oraz art.plastyka Katarzynę Derkacz-Gajewską

rysunek, grafika, batik, malarstwo na jedwabiu, pastel, małe formy rzeźbiarskie, witraż, ceramika,kompozycje przestrzenne, książka artystyczna


pracdziec21


Okazuje się, że odwiedzający wystawę są nastawieni dosyć badawczo, w równym stopniu co samą instalacją akustyczną interesują się bardzo tekstami artysty prezentowanymi na wystawie.Teksty te są dosyć intrygujące i radykalne a dotąd praktycznie nieznane. Czyli traktowane są jako ważne elementy wystawy.

Dlatego udostepniamy krótkie teksty Włodzimierza Borowskiego prezentowane na wystawie korespondujące z zagadnieniami, jakie podejmuje ekspozycja:

Włodzimierz Borowski, „Dzieło sztuki nie jest sztuką”,1999

Włodzimierz Borowski, Tomasz Osiński, „Sztuka jest”, 1975

Włodzimierz Borowski, „Awangarda”, 1975

Włodzimierz Borowski, „Wyznanie V”, 1975

Teksty z Archiwum Włodzimierza Borowskiego

borowski


Zapraszamy na wystawę
Włodzimierz Borowski - "Safari" re-enactment drugiej instalacji akustycznej z 2007 r.
zaproszenie


Udostępniamy katalog wystawy Dyfuzje czasu II

Dyfuzje czasu II


okladka


Zapraszamy na otwarcie wystawy

Joanna Mrozowska - "Pocztówki" z Zacisza, malarstwo

16 pażdziernika 2020r, godz. 18:00
kurator: Grzegorz Borkowski
Mrozo04


Dyfuzje czasu II

Włodzimierz Borowski (oraz Paweł Ziębaczewski i Weronika Borowska),

Ewa Bloom - Kwiatkowska, Angelika Fojtuch, Marzenna Kosińska, Zofia Kuligowska,

Paweł Kwiek, Natalia Lisova, Fredo Ojda, Leszek Przyjemski, Zbigniew Warpechowski

Galeria Działań, SMB Imielin, ul. Marco Polo 1, 02-776 Warszawa, tel. 22 643 37

Otwarcie wystawy 10 czerwca 2020 roku w godz. 18.00 – 20.00

   Tematem wystawy są zastanawiające i nieoczywiste relacje między sztuką lat 70. (XX wieku) a sztuką dzisiejszą oraz różne rodzaje dialogów w sztuce między czasem przeszłym i teraźniejszym. Dyfuzja to z jednej strony termin z dziedziny fizyki, określający spontaniczne i niekontrolowane przenikanie cząstek materii między dwoma (lub więcej) ośrodkami, a jednocześnie termin ten obecnie jest też stosowany do zjawisk przenikania informacji i innowacji w sferze społecznej. Odniesienie dyfuzji do zagadnień czasu jest oczywiście metaforą, sądzimy jednak, że może być ona użyteczna do uchwycenia związków między sztuką powstającą obecnie a sztuką z nieodległej przeszłości.

   Dyfuzje czasu nie są wyrazem jakiegoś rodzaju nostalgii (jako tęsknoty za powrotem do czegoś, co było), bo chodzi tu o to, żeby właśnie w czasie obecnym znalazły się elementy z przeszłości, by stały się nie tylko odzyskanym zasobem, lecz zyskały współczesną wibrację, która pozwoli im być czymś dla teraźniejszości cenniejszym – impulsem! Dzięki temu mogą stać się aktywne. Dyfuzje czasu rozszczelniają emocjonalne granice między tym, co było i  tym, co jest teraz.

   Sztuka z lat 70. reprezentowana jest na wystawie przez prace Marzenny Kosińskiej (zegar, 1977, wersja fotograficzna), Pawła Kwieka (Video i oddech, 1978), Fredo Ojdy (Tworzenie czasu, 1974), Leszka Przyjemskiego (Pokazy prywatne, 1973) i Zbigniewa Warpechowskiego (Dialog ze śmiercią, 1976), natomiast sztukę aktualnego czasu przedstawiają prace Ewy Bloom-Kwiatkowskiej (Gdziekolwiek jesteś Claire B, 2016), Angeliki Fojtuch, (3kropki Hieronima Boscha, 2007, 2019), Zofii Kuligowskiej (Sztorm, 2018), Natalii Lisovej (Przedmiot, 2018, Oddech, 2018) oraz film zrealizowany przez Pawła Ziębaczewskiego i Weronikę Borowską

(IV Pokaz Synkretyczny „Ofiarowanie Pieca" – Rekonstrukcja, 2019) na podstawie wystąpienia Włodzimierza Borowskiego w 1966 roku na Sympozjum Plastyków i Naukowców w Puławach.

Istotne jest, że główną dziedziną twórczości niemal wszystkich tych artystek i artystów są działania performatywne, bowiem pierwsza edycja tej wystawy miała miejsce w ramach festiwalu INTERAKCJE w Piotrkowie Trybunalskim w ubiegłym roku.

Kurator wystawy: Grzegorz Borkowski

Wystawa czynna do 31 lipca 2020 r.; pon. – pt.  w godz. 14.00 – 19.00

Zwiedzanie wystawy możliwe jest jedynie z zachowaniem aktualnych zasada bezpieczeństwa epidemicznego.


Dyfuzje


KSIĄŻKA I CO DALEJ

Wystawa prac studentów i absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którzy studiowali w Pracowni Książki Artystycznej. Na pokazie prezentowane będą książki artystyczne, unikatowe obiekty książkowe, animacje liternicze, filmy wideo. Większość prac pochodzi z kolekcji Pracowni Książki Artystycznej.

uczestnicy wystawy:

Joanna Adamczewska

Magdalena Bielawska

Katarzyna Bogusz

Daria Grabowska

Sonia Hudokova    

Aleksandra Jurek

Evgieniia Klemba

Daria Kruszka

Karolina Lorek

Mani Mehrvarz

Barbara Melnyk

Viktoriya Pidhurska

Grigorij Popov

Michał Strychowski  

Katarzyna Śpikowska

Michalina Targosz 

Katarzyna Wąsowska  

Tomasz Wilmański

Weronika Wronecka

Pracownia Książki Artystycznej działająca w Katedrze Interdyscyplinarnej na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP w swoich głównych założeniach edukacyjnych kładzie nacisk na wypracowanie kreatywnego stosunku studentów do problematyki związanej z zagadnieniami związanymi z książką artystyczną i szeroko pojmowaną poezją wizualną. Prace realizowane w pracowni są związane zarówno z kodeksową książką artystyczną (gdzie studenci wykorzystują swoje doświadczenia z zakresu malarstwa, fotografii, rysunku etc.), oraz z unikatowymi obiektami książkowymi, jak i z kształtowaniem utworów literniczych z zakresu poezji wizualnej, dźwiękowej, animacji literniczej czy hipertekstu. Podstawowym kryterium myślenia w pracowni jest problem sztuki, a w wykonywanych przez studentów pracach semestralnych istotna jest umiejętność wykorzystania medium, jakie stanowi w tym wypadku szeroko rozumiana książka (jej forma, zawartość intelektualna i wizualna) oraz nieodłącznie, od wieków z nią związanych – liter, słów, tekstu. 

 

kurator wystawy:

Dr hab. Tomasz Wilmański Prof. UAP

współpraca:

Joanna Adamczewska

 

Filmy wideo:

Rzutnik 1

1 Magdalena Bielawska („Pomiędzy literami”)

2 Sonia Hudokowa („Ursonate wg Kurta Schwittersa”)

3 Karolina Lorek („Prochem jesteś”, „Wolken wg Hugo Balla”)

4 Mani Mehrvarz („Starałem się pozostać wierny tekstowi”)

5 Grigorij Popov („Studnia bez dna”)

6 Michał Strychowski („DADA czarownica wg Hugo Balla”)

7 Michalina Targosz („Światło księżyca wg Guillaume Apollinaire”)

8 Katarzyna Wąsowska („Totenklage wg Hugo Balla”)

 

Rzutnik 2  

1 Joanna Adamczewska („Acoustic books”)

2 Tomasz Wilmański („EMOH”)

 

Książki: 

1Joanna Adamczewska („Acoustic book”)

2 Katarzyna Bogusz („Europa kobiety”)

3 Daria Grabowska („Kalendarz na…”)

4 Aleksandra Jurek („Alprazolamum”)

5 Evgieniia Klemba („Krasnyj”)  

6 Daria Kruszka („Kalendarz na…”)

7 Barbara Melnyk („Speciei pericula critica”)                

8 Viktoriya Pidhurska („Nić”)  

9 Grigorij Popov („Krzyk i szept”)

10 Katarzyna Śpikowska  („SZA”)

11 Michalina Targosz („Dialog”) 

12 Tomasz Wilmański (…………………………)

13 Weronika Wronecka („Krótki słownik filozoficzny”)

Ksiazka02

Ksiazka01


Odszedł Wojciech Piotr Kwiatek, Wielki Przyjaciel Galerii Działań i artystów skupionych wokół tego miejsca.

Do prowadzonej przez siebie audycji w radiu Wnet „Smaki i niesmaki” zapraszał wielu artystów, z którymi prowadził ciekawe i twórcze rozmowy. Autor licznych tekstów publicystycznych dotyczących sztuki współczesnej
a także książek poświęconych innym zjawiskom kultury: „Kretowisko”, „Obywatel”, „Słaba płeć”, „Za żadne pieniądze”, czy „Akrobaci i kuglarze”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 10 lutego o godzinie 11 00 w kościele św. Zygmunta przy pl. Konfederacji na warszawskich Bielanach.

Kwiatek



Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej za 2019r
II miejsce otrzymała Galeria Działań za projekt „Wielość rzeczywistości. Wystawa o nas i Muzeum”

Nagroda19



Wstecz


cisza sztuki

bliskość

peryferie