10.10 - 21.10.2008r.

       

Honza Zamojski (ur. 1981), młody poznański twórca , jest autorem rysunków, malarskich realizacji a także licznych obiektów przestrzennych, interwencji . Oprócz działalności artystycznej, Zamojski jest współtwórcą i członkiem Stowarzyszenia Starter, które podobnie jak WAA w Warszawie i Artpol w Krakowie zrzesza wybitnych artystów, którzy wspólnie organizują się w celach promocji i ekspozycji sztuki.

Zamojski nie należy on do artystów gadatliwych. Zaduma i milczenie zdają się przynależeć do jego sztuki, być z nią nieodmiennie zrośnięte. Jego światem żądzą więc takie jakości jak wnikliwa obserwacja, wsłuchiwanie się, szmer, pół przejrzystość - dźwięki kojarzące się z szamotaniem się czegoś nieokreślonego w przestrzeniach i granicach półdomknietych, półprzepustliwych. Artysta do swoich realizacji poszukuje  miejsc odległych od potoczności i zgiełku, znajdujących się raczej na peryferiach, na marginesie świata sztuki. Często z naukową pasją bada ich unikalne cechy dociekając właściwości wnętrza galerii jako obrazu - metafory metody ludzkiego poznania, ludzkiej natury wogóle.

Strategia działania poznańskiego twórcy, tym razem utrzymana w charakterze konceptualnego działania skupia naszą uwagę na metodzie badania prywatnej ,rodzinnej historii. Zamojski opuszcza sale wystawowe Galerii Działań i realizuje prywatny pokaz slajdów w biurze galerii. Z pierwszego rzutnika slajdowego , na  ścianę wypełnioną  ogłoszeniami i  plakatami dotyczącymi historii galerii , w rozmiarze pocztówkowym Zamojski pokazuje obrazy / slajdy z podróży morskiej babci artysty, Zosi Zamojskiej (pierwszą podróż odbyła na Bliski Wschód - 1970, a drugą do Indii, przez Kanał Sueski - 1983/1984). Zamojski z pośród wielu babcinych przeźroczy wybrał jedenaście obrazów, tyle ile dni będzie trwała jego instalacja w Galerii Działań. Do tego na przeciwległej ścianie jest dopasowanych jedenaście slajdów z fragmentami zdań z dziennika pokładowego, który Zosia Zamojska pisała podczas drugiej podróży. ( tak naprawdę pisała je podczas obydwu, ale tylko jeden jest przepisany przez nią później na maszynie ). Slajdy z jej dziennika, układają się w jedno zdanie/opowiadanie.

Honza Zamojski obserwuje, uważnie obserwuje naturę jej nieskażone pozostałości zestawione w kontekście z kulturą. Przedmiot sztuki jest nie jako zapisem obserwacji, roboczymi notatkami z pracy nad naturą egzotycznej ekspedycji.

Piotr Sakowski

 


Honza Zamojski - "Nie Tam"


Wstecz